Długowieczna populacja

Fragmenty opracowania
Tytuł oryginału:
Postępy w profilaktyce chorób serca i naczyń w okresie ostatnich pięciu lat
Autor:
prof. dr hab. n. med. Wojciech Drygas- kierownik Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia Instytut Kardiologii w Warszawie

Niezwykle interesujące są wyniki badań autorów Nurses Health Study oraz Health Professionals Study, dotyczące możliwości prewencji chorób układu krążenia i cukrzycy poprzez zmiany dotyczące stylu życia. Z obliczeń autorów tych badań wynika, że stosowanie zasad zdrowego stylu życia może ograniczyć ryzyko chorób układu krążenia wśród kobiet o 82% zaś ryzyko cukrzycy typu II aż o 90% ( Stampfer i wsp. 2000, Willet 2002, Hu i wsp. 2001). Korzystny profil czynników ryzyka ma zasadnicze znaczenie nie tylko w profilaktyce chorób serca i naczyń. Potwierdzają to liczne badania prowadzone wśród różnych populacji, u kobiet i mężczyzn w różnym wieku, w tym także u osób starszych.
Badania długofalowe (12 lat obserwacji w latach 1976-1988) przeprowadzone w grupie ponad 34.000 Adwentystów Dnia Siódmego w Kalifornii wykazały, że w porównaniu z innymi mieszkańcami, mężczyźni w wieku 30 lat mają o 7,3 zaś kobiety o 4,4 roku większą szansę przeżycia. Fraser i Shavlik uważają że za owe różnice odpowiedzialne są czynniki związane ze ich stylem życia, zaś opisana przez naukowców populacja amerykańskich Adwentystów jest zapewne populacją charakteryzująca się największą długowiecznością ze wszystkich dotąd opisywanych populacji (Fraser i Shavlik 2001).

źródło: http://www.umed.lodz.pl/geriatria/pdf/Postepy_w_profil_CHUK_TK.pdf

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • email

O SiegnijPoZdrowie

Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia - filia w Poznaniu
Ten wpis został opublikowany w kategorii Najzdrowsi ludzie świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *