BMI

Oznaczanie wskaźnika masy ciała  BMI ma znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Podwyższona wartość BMI związana jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich chorób.

Wskaźnik BMI nie może być stosowany dla każdego, gdyż nie uwzględnia, że masa mięśniowa waży więcej niż tkanka tłuszczowa. Osoba dobrze umięśniona, o średniej wysokości ciała, może wykazywać niewielką nadwagę, w przypadku obliczania wskaźnika BMI.

BMI=masa ciała (kg)/[wzrost (m)]2

 MOJE BMI =   —————–  =   ___________

< 18,49 – niedowaga

Ważysz zbyt mało. Niedowaga może być objawem poważnych chorób, w tym chorób nowotworowych i pasożytniczych. Może również być objawem i skutkiem chorób psychicznych, typu anoreksja i bulimia. Konieczna jest pomoc  specjalisty!

18,5–24,99 – wartość prawidłowa

25,0–29,99 – nadwaga

Ważysz za dużo. Najlepszym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów jest aktywność fizyczna i dieta wegetariańska. Zacznij biegać, chodzić na pływalnię, siłownię, w domu możesz wykonywać półgodzinne ćwiczenia fizyczne, i zadbaj o właściwą dietę.

30,0–34,99 – I stopień otyłości

Zdecydowanie powinieneś zacząć się odchudzać, najlepiej pod kierunkiem dietetyka .

35,0–39,99 – II stopień otyłości

Zdecydowanie powinieneś zacząć się odchudzać, najlepiej pod kierunkiem dietetyka.

≥ 40,0 – III stopień otyłości

Upewnij się czy wykonałeś prawidłowo obliczenie BMI. Jeśli okaże się, że tak, skorzystaj jak najszybciej z pomocy specjalisty.

Tu możesz pobrać formularz gotowy do wydruku.

O SiegnijPoZdrowie

Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia - filia w Poznaniu
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Ciekawe artykuły i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *