Suplementacja witaminy B12

Tematem niniejszego artykułu nie jest rozpatrywanie czy suplementacja witaminy B12 jest ekstrawagancją czy też koniecznością, ponieważ kwestia bezwzględnej potrzeby tej suplementacji w grupie wegan, a nawet wegetarian została potwierdzona badaniami naukowymi.

Moje doświadczenie z witaminą B12


Jako promotorka z profesji i propagatorka zdrowego stylu życia z miłości, często spotykam się z pytaniami odnośnie witaminy B12 oraz właściwej jej dawki w przypadku suplementacji. Fakt ten skłonił mnie do podzielenia się moją wiedzą i doświadczeniem w kwestii tejże właśnie witaminy.

Jestem wegetarianką. Odkąd zapoznałam się z poważnymi badaniami wskazującymi na potrzebę stosowania suplementu witaminy B12 w przypadku diety wegańskiej i wegetariańskiej, zażywam ją regularnie. W oparciu o porównanie różnych postaci suplementów, zdecydowanie wyznaję pogląd, że suplementacja jest nie tylko konieczna, ale i możliwa w naszych polskich warunkach. Osobiście zaopatruje się w Witaminę B12 w firmie Solgar.

Dlaczego SOLGAR? Najlepiej gdyby Państwo zapoznali się osobiście z produktami tej firmy. Solgar to jeden z najlepszych w świecie producentów suplementów diety. W swojej szerokiej ofercie posiada także suplement witaminy B12 w unikatowej na naszym rynku dawce 100µg. Taka dawka jest dawką zalecaną przez autorytety medyczne i w pełni bezpieczną. Dawki niższe, tzn. 5 i 10µg, dostępne w powszechnych aptekach, są dawkami zbyt małymi. Poza tym są stosunkowo drogie. Opakowanie witaminy B12 w firmie Solgar zawiera 100 tabletek. Stosuje się jedną tabletkę dziennie, co zapewnia kurację na 100 dni w przystępnej cenie.

W fimie Solgar można zamówić również preparat multawitaminowo-minerałowy pod nazwą Formuła VM 75. Link Tabletki Formuły VM 75 zawierają w sobie witaminę B12 w dawce 75 µg. W przypadku wegetarian, suplementując regularnie Formułę VM 75 nie ma potrzeby korzystania z tabletek Witaminy B12.

Produkty Solgar nie są sprzedawane w powszechnych aptekach. Solgar posiada swoje apteki, jest ich jednak nie wiele. Najlepiej zamawiać telefonicznie bądź internetowo. Produkty dostarczane są drogą pocztową. Link

Mam nadzieję, że powyższe informacje będą dla Państwa pomocne w trosce o zdrowie własne oraz Waszych bliskich.

Więcej o samej witaminie B12 oraz o badaniach potwierdzających konieczność jej suplementacji można przeczytać w artykule dr. Romana Pawlaka pt.: B12 – prawdy i mity na stronie Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia.

Agata Radosh
promotor zdrowia

UWAGA!
Uaktualnienie z dnia 28 stycznia 2015 r.
Najnowsze badania donoszą, że weganie i wegetarianie, jak również osoby po 50. r. ż. powinni stosować suplement witaminy B12. Weganom i ludziom starszym zaleca się stosować suplement w dawce nie mniejszej niż 250 µg dziennie. Lako-owo-wegetarianie w celu zapobiegania niedoborom witaminy B12 powinni stosować taką samą dawkę przynajmniej 4-5 razy w tygodniu (za dr. Romanem Pawlakiem).

Dziś na polskim rynku dostępny jest suplement o nazwie Molekin B12 w dawce 250 mq.

Jeśli chodzi o suplement firmy Solgar, obecnie można go zakupić w wielu aptekach i sklepach ze zdrową żywnością.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • email

O SiegnijPoZdrowie

Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia - filia w Poznaniu
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 Responses to Suplementacja witaminy B12

 1. Mateusz Kitka pisze:

  Ja polecam firme TREC NUTRITION (producent odzywek dla sportowcow) i produkt „Dibencozide Force”. Jak zapewnia producent, zawiera on aktywny konenzym 5’deoksyadenozylokobalaminy. Dobra dawka za dobra cene. Produkty tej firmy sa dostepne w niektorych aptekach. Lepiej jednak zamowic na stronach z odzywkami dla kulturystow.

  Cena to miedzy 25-30 PLN za 100 kaps.
  1 kaps. – 1000 mikrogram B12

  • Air pisze:

   Ta forma witaminy B12 jest tą samą co adenosylcobalamin (adenosykobalamina). Chociaż czesto reklamowana dla kulturystów, generalnie nie ma dowodów na to, że pomaga w budowaniu mięśni. Natomiast forma ta dość lłatwo ulega degradacji i dlatego nie można jej trzymać zbyt długo na połce sklepowej, ponieważ po jakimś czasie nie wiele z niej zostaje. Sądze, że cyanokobalamina jest lepszą formą witaminy B12 w suplemencie. R. Pawlak

 2. gość pisze:

  Naturalna B12. Ale skąd ta naturalna B12 firmy Solgar jest pozyskiwana, to o tym cisza. W całym internecie nie ma na ten temat informacji.

 3. Air pisze:

  Witamina B-12 posiada najbardziej skomplikowaną strukturę chemiczną ze wszystkich witamin. Aktywna forma tej witaminy wytwarzana jest tylko przez mikroorganizmy (bakterie, wirusy, grzyby i drożdże). Polecam wykład http://blog.siegnijpozdrowie.org/2013/09/witamina-b12-fakty-i-mity.html

 4. Maria pisze:

  Jaki suplement witaminy by Pan polecił dla osoby chcącej zapobiegać ubytkowi witaminy B12 – który wg Pana jest najlepszy? Co sądzi Pan o Molekin 250? Czy wzięcie witaminy B12 marki Naturell o jednostce 10 może spowodować podwyższenie tętna czy przyczyna musi być inna?

  • Air pisze:

   Molekin B12, o który pani pyta może być stosowany w zapobieganiu niedoborom B12. To właściwa dzienna dawka dla wegan, u których nie stwierdzono wcześniej niedoboru tej witaminy. Wegetarianom zwykle wystacza stosowanie kilka razy w tygodniu. Co do Naturell, nie sadze, żeby suplement witaminy B12 podwyższyl tetno. Dr R.Pawlak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *