Róbta, co chceta, ale uważajta, co robita!

Co roku 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi na najbardziej palące problemy zdrowotne społeczeństw. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest bezpieczeństwo żywności.

Niebezpieczna żywność jest przyczyną ponad 200 chorób. Na samą biegunkę wywołaną skażoną żywnością i wodą każdego roku umiera ok. 2 mln osób. Choroby wywołują bakterie, wirusy, pasożyty lub substancje chemiczne obecne w żywności lub wodzie. Na niebezpieczeństwo narażeni są w zwłaszcza najsłabsi: niemowlęta, małe dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i chore. Do skażenia żywności może dojść na dowolnym etapie — jej produkcji, dystrybucji, przygotowywania lub przechowywania1.

Nie sposób pisać o wszystkim, ale jako konsumenci możemy choćby uważne czytać etykiety na opakowaniach (zwłaszcza daty przydatności do spożycia), świadomie wybierać, zapoznawać się z najczęściej występującymi zagrożeniami, uczyć się właściwego postępowania z żywnością.

W celu ograniczenia występowania chorób odżywnościowych sama Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca stosowanie zasady „pięciu kroków do bezpiecznej żywności”. Są to: 1) utrzymywanie czystości, 2)  oddzielenie żywności surowej od ugotowanej, 3) dokładne gotowanie, 4) utrzymywanie żywności w odpowiedniej temperaturze, 5) używanie bezpiecznej wody i żywności.

Jest pewien Kościół na świecie, który już od dawna głosi, a jego wyznawcy praktykują, te i jeszcze inne zasady zdrowia. To adwentyści dnia siódmego. Badania prowadzone w różnych krajach wykazały, że adwentyści żyją dłużej od innych ludzi średnio o 10 lat. Ale nie tylko to — również zdecydowanie rzadziej umierają na choroby nowotworowe czy układu krążenia. Swój sukces zawdzięczają abstynencji od palenia tytoniu i picia alkoholu i w ogóle unikaniu używek oraz przestrzeganiu biblijnych zaleceń dietetycznych. Połowa z nich to wegetarianie.

Biblijne zalecenia dietetyczne… A są takie? Są. Pierwszą poleconą w Biblii dietą była dieta wegetariańska. Mięso w diecie pojawiło się dużo później, ale też nie wszystkich zwierząt. Miłośników schabowego powinno zainteresować, że jednym ze zwierząt określanych w Biblii jako nieczyste jest… świnia. Współczesna medycyna potwierdza, że mięso wieprzowe jest wysoce szkodliwe dla zdrowia.

Swoje przekonania zdrowotne adwentyści ujęli w osiem zasad, które można sprowadzić do następujących haseł: 1) właściwa dieta, 2) woda, 3) ruch, 4) odpoczynek, 5) powietrze, 6) słońce, 7) wstrzemięźliwość, 8) ufność w Bożą moc.

To są adwentystyczne sposoby na lepsze zdrowie. Ale dlaczego w ogóle adwentyści tak bardzo chcą być zdrowi? Zwłaszcza gdy wielu próbuje dziś wykpiwać takie postawy stwierdzeniami o „zdrowszej śmierci”. Dla adwentystów bycie zdrowym to wartość wręcz religijna, wypływająca z ich wiary w ciało jako świątynię Ducha Świętego. W Biblii napisano przecież: „Albo czy nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który jest w was i którego macie od Boga, i że nie należycie też do siebie samych? Drogoście bowiem kupieni. Wysławiajcie tedy Boga w ciele waszym”2. Pisząc o ciele jako świątyni Bożej, apostoł Paweł ostrzega, by jej nie niszczyć, bo jest święta3. Dlatego choć dalej deklaruje, że wszystko mu wolno, to jednocześnie dodaje, że jednak „nie wszystko jest pożyteczne”4, „nie wszystko buduje”5. Dlatego wzywa chrześcijan: „Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek czynicie, wszystko czyńcie na chwałę Bożą”6. A w kontekście ich oczekiwania na powrót Chrystusa dodaje jeszcze: „A sam Bóg pokoju niechaj was w zupełności poświęci, a cały duch wasz i dusza, i ciało niech będą zachowane bez nagany na przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa”7.

Religia to jak widać nie tylko sprawy ducha, ale i ciała, ciała zachowanego dla Boga „bez nagany”. Dbanie o zdrowie to religijny obowiązek chrześcijanina.

Andrzej Siciński

1 Zob. ulotka informacyjna WHO na: www.who.un.org.pl. 2 1 Kor 6,19-20. 3 Zob. 1 Kor 3,16-17. 4 1 Kor 6,12. 5 1 Kor 10,23. 6 1 Kor 10,31. 7 1 Tes 5,23 (kursywa A.S.).

źródło: Miesięcznik „Znaki Czasu”, 04/2015

O SiegnijPoZdrowie

Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia - filia w Poznaniu
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *