Leczenie uzależnień

Nikotynizm, alkoholizm, lekomania i narkomania to jedne z powszechnie występujących uzależnień. Uzależnienia coraz bardziej niepokoją, gdyż dotykają z każdym rokiem szerszej grupy młodych ludzi; nawet dzieci. Istnieje więc stała potrzeba uświadamiania społeczeństwu konsekwencji wynikających z nierozważnego sięgania po używki, środki chemiczne czy narkotyczne.

W niniejszym artykule chcemy podkreślić, że osoby uzależnione mogą wyjść z nałogu. Mogą ponownie stać się zdrowymi, szczęśliwymi i spełnionymi ludźmi. Potrzebują jednak wokół siebie przyjaciół, którzy skłonni będą zrozumieć ich, zachęcić do leczenia oraz okazać miłość.

Początki uzależnienia tkwią w tłumieniu. Tym, co często tłumimy jest ukryte w nas pragnienie miłości. Pragnienie to czyni każdego człowieka podatnym na zranienia. Mówimy przecież – “kochać, znaczy cierpieć”. Tak więc, tłumimy potrzebę miłości i akceptacji, usuwając je z naszego pola widzenia. Nie znaczy to jednak, że te potrzeby przestały istnieć. Gromadzą się gdzieś w nas, dając o sobie znać od czasu do czasu. U niektórych osób owo tłumienie zostaje związane i skojarzone z jakimś “cudownym lekiem” na wszystkie smutki i bóle. Z czasem leki te stają się dla takiej osoby najgorszą zmorą, największym wrogiem… i zarazem „przyjacielem” – nałogiem.

Każdemu uzależnieniu towarzyszy obsesja, kompulsja (przymus) i utrata kontroli.
Obsesja to świadomość faktu, że jeśli tylko sięgnie on po swój ulubiony środek, to wszystkie bóle duszy jakich doświadcza, natychmiast ustąpią, a on przeniesie się do swojego “sztucznego raju”. Przymus to świadomość, że jeśli weźmie, ulga przyjdzie natychmiast. Nie potrafi się temu oprzeć. Nieustannie myśli, planuje i wyczekuje momentu wzięcia.
Niebawem jednak odkrywa, że stracił kontrolę nie tylko nad ilością zażywanego środka, ale także nad swoim życiem. Żeby dalej brać/pić, musi zacząć zaprzeczać temu wszystkiemu co się w jego życiu dzieje. Staje się wtedy nałogowym kłamcą oszukującym innych – i co najgorsze – samego siebie. Tak powstaje swoiste koło zaprzeczeń, ucieczek “od” i powrotów “do” rzeczywistości. Epizody te powtarzają się. Uzależniony zauważa pewne cykle w swoim braniu/piciu. Chociaż na początku alkohol i narkotyki “ułatwiają” wiele spraw w życiu takich osób i rozwiązują niektóre ich problemy, to na tym etapie dzieje się dokładnie odwrotnie – problemy piętrzą się i komplikują. W pewnym momencie można zagubić się pomiędzy prawdą, a fałszem. Doświadcza się uczucia beznadziei i pustki. Uzależniony wie, że musi jakoś rozwiązać ten problem, ale nie wie jak…

Jak uzyskać pomoc?

Jeśli to, co przeczytałeś dotąd brzmi ci znajomo, znaczy to, że już potrzebujesz pomocy. Uwierz w to, że nie jesteś sam i nie tylko ty przez to wszystko przechodzisz… Nigdy nie jest za późno, by zacząć życie od nowa – by żyć godnie. Jeśli nie jesteś uzależniony, a znasz kogoś, kto ma ten problem, wyciągnij do niego pomocną dłoń i wskaż ludzi, którzy potrafią mu pomóc. Pod tym artykułem znajdziesz informacje gdzie szukać pomocy.

NIKOTYNIZM

Jeśli jesteś osobą paląca, koniecznie podejmij potrzebne kroki, aby wyzwolić się z nałogu. Miliony ludzi na całym świecie udowodniły już, że można rozstać się z paleniem. Różne są możliwości zerwania z paleniem. Można próbować samemu, można spróbować skorzystać z wizyt w poradni antynikotynowej, można też uczestniczyć w prowadzonych przez specjalistów programach odwykowych. Jednym z najbardziej skutecznych jest kurs odwykowy dla palaczy „Rzucisz palenie”. Organizowany jest cyklicznie w wielu miejscach w Polsce. Kurs ten jest grupowa terapią odwykową, opracowaną przez lekarzy, psychologów i pastorów z USA. Nie ma on nic wspólnego z hipnozą. Walka z nałogiem prowadzona jest na płaszczyźnie fizycznej, psychologicznej i duchowej. Około 80% uczestników rzuca palenie w ciągu pierwszych pięciu dni. Kurs ten pomógł już ponad 50. milionom palaczy w wielu krajach świata. Jeżeli palisz- warto do nich dołączyć! Wolność jest ofertą dla każdego palacza.

Jak uzyskać pomoc?

Informacje na temat kursów antynikotynowych dla palaczy „Rzucisz palenie” na terenie Poznania znajdziesz na niniejszej stronie Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia, organizatora zajęć lub pisząc na adres e- mailowy: spzsz.poznan@gmail.com

ALKOHOLIZM

Wspomnieliśmy już wyżej, że alkoholizm jest niewątpliwie uzależnieniem wymagającym leczenia. Leczenie będzie skuteczniejsze wówczas, jeśli alkoholik zada sobie sprawę z powagi problemu i będzie mieć silne pragnienie przezwyciężenia go. Jednak najczęściej nie jest w stanie poradzić sobie z alkoholem sam. Potrzebuje pomocy z zewnątrz. Bardzo ważna jest właściwa postawa członków rodziny, przyjaciół, pracodawcy. Zamiast oskarżeń konieczne jest wyciągnięcie pomocnej dłoni. Leczenie alkoholizmu oparte jest na skojarzeniu porad psychologicznych psychiatrycznych, programów detoksykacyjnych z zastosowaniem leków uspokajających w celu stłumienia objawów odstawienia oraz ewentualnej resocjalizacji w otoczeniu rodzinnym i w pracy. Właściwa forma leczenia musi być indywidualnie zróżnicowana. Nieoceniona w procesie leczenia może być pomoc Klubu Anonimowych Alkoholików (Klubu AA). Dzięki tej pomocy dziesiątki tysięcy ludzi skutecznie uwolniło się od obsesji picia. Jednym z pierwszych założeń tego programu jest konieczność przekonania osoby uzależnionej o tym, że utraciła kontrolę nad piciem i sama nie jest w stanie poradzić sobie z problemem. Wielką pomocą na drodze wychodzenia z uzależnienia jest odwołanie się do wartości duchowych. Każda osoba uzależniona musi odnaleźć swoją drogę do Boga, jakkolwiek go pojmuje, i powierzyć Mu swoją wolę, życie, zrobić rachunek sumienia i modlić się o siłę do przezwyciężenia nałogu. Kiedy osoba uzależniona zrozumie swój stan i uwierzy w pomoc jaką może jej zesłać Niebo, zaczyna kroczyć drogą odnowy i poprawy.

Jak uzyskać pomoc?

Jeżeli potrzebujesz pomocy w tej kwestii dla siebie lub dla znajomego, przeczytaj informację znajdująca się pod tym artykułem.

LEKOMANIA I NARKOMANIA

Uzależnieni od środków farmakologicznym potrzebują tak samo pomocy jak alkoholicy. Często jednak nie są skłonni sami jej poszukać. Potrzebują więc osób, które okażą zainteresowanie, zrozumieniu i chęć pomocy. Aby rozpoznać rodzaj uzależnienia i przedsięwziąć odpowiednie kroki w celu zwalczenia nałogu, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub terapeutą uzależnień. Czasami w leczeniu wystarczy pomoc ambulatoryjna czy porada psychoterapeuty, szczególnie kiedy nadużycie związane jest z kłopotami emocjonalnymi. Często jednak wymagana jest pomoc specjalistycznych ośrodków zajmujących się leczeniem uzależnień i rehabilitacją. Ich pomoc jest niezbędna w celu przerwania nałogu, jak również w celu zapobieżenia ponownemu uzależnieniu.

Jak uzyskać pomoc?

Jak pomóc uzależnionym? Jeśli sam jesteś uzależniony i potrzebujesz pomocy lub podejrzewasz kogoś z bliskich o stosowanie np. narkotyków i chcesz mu pomóc – skontaktuj się z terapeutą, który oferuje swoją pomoc w zakresie:
1. Profilaktyka uzależnień chemicznych (narkomania, alkoholizm, nikotynizm, dopalacze):
a. prelekcje w szkołach,
b. szkolenia dla rodziców, nauczycieli, pracowników socjalnych i kuratorów sądowych z zakresu uzależnień chemicznych,
c. konsultacje indywidualne.
2. Pomoc interwencyjna dla rodzin dotkniętych problemem uzależnienia:
a. wsparcie emocjonalne,
b. konsultacja problemowa,
c. poradnictwo z zakresu sposobów pomocy osobie uzależnionej.
3. Konsultacje i poradnictwo rodzinne:
a. kryzys małżeński,
b. poradnictwo około-rozwodowe,
c. poradnictwo rodzicielskie.
4. Kursy odwykowe od palenia tytoniu.

KONTAKT z terapeutą uzależnień:

Punkt Poradnictwa Rodzinnego „Z Martwych Wstanie”
ul. Brzozowa 2/2
73-100 Stargard Szczeciński
tel./fax: (91)577-09-14
kontakt e-mail: krzyszku@nadzieja.pl

Artykuł opracowany z pomocą materiału Korespondencyjnej Szkoły Lepszego Życia. Kurs Sięgnij po zdrowie, zeszyt 10.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • email

O SiegnijPoZdrowie

Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia - filia w Poznaniu
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *