Wegetarianie bardziej wytrzymali!

Czy wiesz, że wegetarianie są bardziej wytrzymali niż osoby jedzące mięso?

Badania z Yale
Testy pokazały, że wegetarianie charakteryzują się dwukrotnie wyższą wytrzymałością, niż osoby jedzące mięso. W Yale, profesor Irving Fisher opracował i przeprowadził serię testów w celu porównania wytrzymałości i siły osób jedzących mięso oraz wegetarian. Wybrał on mężczyzn z trzech grup: sportowców jedzących mięso, sportowców wegetarian oraz wegetarian prowadzących siedzący tryb życia. Rezultaty swoich badań Fisher przedstawił w Yale Medical Journal 2. „Z trzech porównywanych grup … osoby jedzące mięso wykazały zdecydowanie niższą wytrzymałość niż osoby nie jedzące mięsa, w tym także ci prowadzący siedzący tryb życia „3. Generalnie, przeciętny wynik wegetarian był ponad dwukrotnie lepszy niż wynik osób jedzących mięso, pomimo tego, że połowa wegetarian były to osoby mało aktywne fizycznie, podczas gdy wszystkie osoby jedzące mięso były sportowcami.

Badania paryskie
Podobne do powyższych badania zostały przeprowadzone przez Dr. J. Ioteyko z Akademii Medycznej w Paryżu 4. Dr Ioteyko porównał wytrzymałość wegetarian i osób jedzących mięso we wszystkich warstwach społecznych i w różnego rodzaju testach.

Badania duńskie
W 1986 roku, duński zespół naukowców przetestował grupę mężczyzn na różnorodnych dietach, używając roweru stacjonarnego w celu zmierzenia ich siły i wytrzymałości.
Mężczyźni byli przez pewien czas odżywiani dietą mieszaną złożoną z mięsa i warzyw, a następnie przetestowani na rowerze. Przeciętny czas, przez jaki mieli siłę pedałować wyniósł 114 minut. Ci sami mężczyźni byli następnie żywieni dietą obfitą w mięso, mleko i jajka przez podobny okres czasu, a potem ponownie przetestowani na rowerze. Na diecie bogatej w mięso, czas pedałowania zmalał drastycznie do zaledwie 57 minut. Następnie, mężczyźni ci byli żywieni ścisłą dietą wegetariańską, złożoną ze zbóż, warzyw i owoców, a następnie po raz kolejny przetestowani na rowerach. Brak w diecie produktów pochodzenia zwierzęcego ewidentnie nie pogorszył ich formy, a wręcz przeciwnie – przeciętnie mężczyźni byli w stanie pedałować przez 167 minut 5.

Badania belgijskie
Lekarze w Belgii systematycznie porównywali wytrzymałość wegetarian i nie wegetarian za pomocą specjalnego „uściskomierza”. Wegetarianie wygrali zdecydowanie, z przeciętnym wynikiem 69 uścisków, podczas gdy przeciętny wynik nie-wegetarian wyniósł 38 uścisków. Podobnie jak w innych badaniach, które mierzyły czas regeneracji mięśni, w tym przypadku także wegetarianie pozbyli się zmęczenia o wiele szybciej niż nie-wegetarianie 6.

Bartek Sosna

Materiały źródłowe:
1. Robbins, John, Diet For a New America, Stillpoint, 1987, pgs. 156-158.
2. Fisher, Irving, „The Influence of Flesh Eating on Endurance,” Yale Medical Journal, 13(5):205-221, 1907.
3. Ibid.
4. Ioteyko, J., et al, Enquete scientifique sur les vegetariens de Bruxelles, Henri Lamertin, Brussels, pg. 50.
5. Astrand, Per-Olaf, Nutrition Today 3:no2, 9-11, 1986.
6. Schouteden, A., Ann de Soc. Des Sciences Med. Et Nat. De Bruxelles (Belgium).

źródło: http://wegesport.pl/index.php?option=com_content&%20task=view&id=39&Itemid=49

O SiegnijPoZdrowie

Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia - filia w Poznaniu
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe artykuły i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *