Umiar – cenna rzecz

Właściwe zrozumienie wstrzemięźliwości nie polega na eliminowaniu rzeczy, których pragniemy, ale na naturalnym stosowaniu tego, czego naprawdę potrzebują nasze geny, komórki i tkanki.

Aby zachować życie, potrzeba pewnego zrównoważenia. Trzeba znaleźć czas na pracę i zabawę, odpoczynek i hobby, utrzymywać dobre stosunki z ludźmi oraz zadbać o rozwój duchowy. Trzeba unikać szkodliwych substancji, takich jak alkohol, kawa, herbata, narkotyki, leki chemiczne, a to, co korzystne dla organizmu, stosować zgodnie ze zdrowym rozsądkiem. Zasada wstrzemięźliwości jest zasadą życia. Jeżeli ją łamiemy, możemy stracić zdrowie, a w konsekwencji również życie.

Zrównoważone życie

Wstrzemięźliwość można najprościej zdefiniować jako umiar. Oznacza to, że dobre rzeczy powinny być wykorzystywane w sposób rozsądny, a złe nie powinny być używane w ogóle. Wstrzemięźliwość we wszystkich dziedzinach życia jest wielką korzyścią i zapewnia dobre samopoczucie. Nie dotyczy jedynie nieużywania alkoholu, tytoniu i narkotyków. Odnosi się ona do równowagi we wszystkich aspektach życia – chodzi o to, aby nie robić niczego za dużo lub za mało. Dotyczy to np. nawyku przejadania się, przepracowywania lub zbyt dużej ilości rozrywek. Ów brak równowagi okrada nas ze zdrowia i pełnej satysfakcji z życia.

Alkohol

Większość ludzi spożywa napoje alkoholowe. Reklamy pokazują ludzi pijących jako osoby szczęśliwe, pewne siebie i zadowolone z życia. Nie pokazują natomiast milionów tych, którzy są alkoholikami. Nie mówią o wypadkach samochodowych spowodowanych po pijanemu, przestępstwach natury seksualnej, morderstwach i samobójstwach popełnianych pod wpływem alkoholu. Każdorazowe spożycie alkoholu bezpowrotnie niszczy szare komórki mózgowe. Alkohol podnosi ciśnienie. Podwyższa również ryzyko wylewu, zaburzeń pracy serca, wrzodów żołądka oraz nowotworów. Martwica wątroby jest powszechną chorobą związaną z piciem alkoholu. Ponadto alkohol okrada organizm z witamin i soli mineralnych. Najsmutniejsze statystyki dotyczą niemowląt z wrodzonymi wadami spowodowanymi nadużywaniem alkoholu przez rodziców, szczególnie matki.

Narkotyki

Pomimo rozpowszechniania informacji na temat szkodliwości narkotyków, w dalszym ciągu wzrasta liczba osób, które z nich korzystają. Wielu sięga po nie z ciekawości, aby zyskać akceptację towarzystwa, uciec od rzeczywistości lub uniknąć problemów. Ponieważ jednak narkotyki nie mają takiej mocy, ich ofiary wkrótce odkrywają, że zyskują kolejny życiowy problem – ciężkie uzależnienie. Systematyczne branie pewnych środków może spowodować uzależnienie fizyczne lub psychiczne. Osoba uzależniona od leków sięga po nie, aby pozbyć się dolegliwości, które ustąpiłyby samoistnie, gdyby zrezygnować ze stosowania tych leków. Potrzeba brania narkotyków często staje się tak silna, że narkomani wchodzą na drogę przestępstwa, aby zapewnić sobie stały ich dopływ. Większość więźniów odpowiada za przestępstwa związane z narkotykami. Jest znacznie łatwiej uniknąć problemu narkotykowego niż się z niego leczyć. Jeżeli ty lub ktoś z twoich znajomych jest w to uwikłany, sięgnijcie jak najszybciej po pomoc.

Tytoń

Współczesna wiedza nie pozostawia cienia wątpliwości, iż tytoń jest najbardziej śmiercionośną trucizną w powszechnym użyciu. Palenie tytoniu to przyczyna co dziesiątego zgonu na całym świecie – stwierdza raport Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Badań nad Rakiem oraz Światowej Fundacji ds. Walki z Chorobami Płuc. Jeśli obecna tendencja się utrzyma, do 2020 roku liczba zgonów spowodowanych paleniem tytoniu wzrośnie do 7 mln rocznie, a do 2030 roku przekroczy 8 mln. Autorzy badania ostrzegają, że jeśli nie zostaną powzięte skuteczne działania zniechęcające młodych ludzi do palenia, w XXI wieku tytoń zabije miliard ludzi.

Oprócz raka płuc tytoń przyczyną wielu innych nowotworów. Kombinacja ponad  dwóch tysięcy trucizn zawartych w papierosach prowadzi do rozedmy płuc, wrzodów żołądka, chorób serca, cukrzycy i porodów niemowląt z niską masą urodzeniową.
Palenie jest kosztowne. Jeżeli palisz, wyobraź sobie, ile mógłbyś zaoszczędzić w przeciągu miesiąca, rzucając ten nałóg. A w ciągu roku?!

***
Zmieniając styl życia, możesz je wydłużyć nawet o 10 lat. Co więcej, jego jakość znacznie się poprawi. Zaplanuj sobie już teraz, jak spędzisz te lata.

źródło: Miesięcznik „Znaki Czasu”, 04/2015

O SiegnijPoZdrowie

Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia - filia w Poznaniu
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *