RAZOWY CHLEB ŻYTNI


Zaczyn:
50 g (1-2 łyżki) aktywnego zakwasu żytniego (zaczątek)
330 g mąki żytniej chlebowej (typ 720)
ok. 330 ml wody mineralnej niegazowanej

Pozostałe składniki:
450 g mąki żytniej razowej (typ 2000)
250 g mąki żytniej chlebowej (typ 720)
około 700 ml wody bez chloru
1 łyżka (15 ml) soli
opcjonalnie 1 łyżeczka (5 ml) cukru (najlepiej brązowego) melasy lub miodu

Prowadzenie zaczynu: (przykładowe godziny)

Godzina 16:00 Do miski włożyć zaczątek, 110 g mąki i ok. 130 ml ciepłej wody. Wymieszać, przykryć folią przezroczystą zostawiając niewielką szczelinę w celu zapewnienia dopływu powietrza, postawić w ciepłym miejscu.
Godzina 21:00 Dodać 110 g mąki i ok. 90 ml ciepłej wody. Wymieszać, przykryć folią, odstawić.
Godzina 8:00 Dodać 110 g mąki i ok. 110 ml ciepłej wody. Wymieszać, przykryć folią, wstawić do piekarnika z włączoną żarówką. Po upływie kolejnych 3-4 godzin można zacząć przygotowywanie ciasta chlebowego (zaczyn jest gotowy gdy zaczyna lekko opadać).
Godzina 11:00 Z gotowego zaczynu odłożyć kilka łyżek jako zaczątek. Rozpocząć przygotowywanie chleba.

Przygotowywanie chleba:
W 500 ml ciepłej wody rozpuścić sól oraz cukier. Do dużej miski wsypać mąkę razową i dolać wodę, tak, aby otrzymać stosunkowo luźne ciasto, o konsystencji zbliżonej do zakwasu. Odstawić na 10 minut. Dodać zaczyn i wymieszać (nie wyrabiać). Dosypać mąkę 720 i wymieszać, dolewając tyle ciepłej wody (ok. 200 ml), aby otrzymać ciasto dosyć luźne, ale zachowujące kształt. Przykryć folią (z zachowaniem dostępu powietrza) lub wilgotną ściereczką i odstawić na 15 minut. Wymieszać ponownie i nałożyć łyżką do dwóch foremek wysmarowanych oliwą i wysypanych żytnimi otrębami lub żytnią mąką razową. Wierzch każdego bochenka wygładzić mokrymi rękoma i spryskać wodą lub posmarować oliwą za pomocą pędzelka. Odstawić do wyrośnięcia na 1 ½ – 2 godzin, w zależności od temperatury. Po wyrośnięciu wstawić do nagrzanego do 220°C piekarnika. Po upływie około 15 min. zmniejszyć temperaturę do 2oo°C (temp . pieczenia zależy też od piekarnika). W tej temperaturze piec kolejne 20 min. Następnie wyjąć chleby z foremek i jeżeli jest taka potrzeba, ponownie włożyć do piekarnika na ok. 10 min, aż do uzyskania chrupiącej skórki. Po tym czasie wyjąć z piekarnika, posmarować wierzch chlebków wodą i pozostawić do ostudzenia na kratce. NIE JEŚĆ GORĄCEGO CHLEBA!!!

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • email

O SiegnijPoZdrowie

Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia - filia w Poznaniu
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przepisy na pieczywo i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *