CHLEB RAZOWY ŻYTNIO-PSZENNY


Zaczyn:
50 g (1 łyżka) aktywnego zakwasu żytniego (zaczątek)
150 g mąki żytniej chlebowej (typ 720)
150 g mąki żytniej razowej (typ 2000)
ok. 350 ml wody bez chloru (aby dało się dobrze rozmieszać)

Pozostałe składniki:
150 g mąki żytniej chlebowej (typ 720)
150 g mąki żytniej razowej (typ 2000)
300 g mąki pszennej Grahama (typ 1850)
około 600 ml wody bez chloru
1 łyżka (15 ml) soli
1 łyżeczka (5 ml) melasy, miodu lub cukru

Prowadzenie zaczynu: (przykładowe godziny)

Godzina 16:00 Do miski włożyć zaczątek, 100 g mąki i ok. 130 ml ciepłej wody. Wymieszać, przykryć folią przezroczystą zostawiając niewielką szczelinę w celu zapewnienia dopływu powietrza, postawić w ciepłym miejscu.
Godzina 21:00 Dodać 100 g mąki i ok. 100 ml ciepłej wody. Wymieszać, przykryć folią, odstawić.
Godzina 8:00 Dodać 100 g mąki i ok. 120 ml ciepłej wody. Wymieszać, przykryć folią, wstawić do piekarnika z włączoną żarówką. Po upływie kolejnych 3-4 godzin można zacząć przygotowywanie ciasta chlebowego (zaczyn jest gotowy gdy zaczyna lekko opadać).
Godzina 11:00 Z gotowego zaczynu odłożyć 50 g jako zaczątek. Rozpocząć przygotowywanie chleba.

Przygotowywanie chleba:

W 400 ml ciepłej wody rozpuścić sól oraz melasę. Wlać do mąki pszennej i wyrabiać około 5 minut. Dodać zaczyn i starannie wymieszać. Z kolei dodać mąkę żytnią i dolewając etapami wodę wyrabiać do uzyskania jednolitego ciasta (2-3 minuty). Przykryć czystą ściereczką i odstawić na 40 minut. Wymieszać ponownie i nałożyć do dwóch podłużnych foremek. Wierzch każdego bochenka wygładzić mokrymi rękoma i posmarować oliwą za pomocą pędzelka. Odstawić do wyrośnięcia na 1 ½ – 2 godzin. Po wyrośnięciu wstawić do nagrzanego do 230 stopni piekarnika. Po upływie około 15 min. zmniejszyć temperaturę do 210 stopni. W tej temperaturze piec kolejne 20 min. Następnie wyjąć chleby z foremek i ponownie włożyć do piekarnika na ok. 10 min, aż do uzyskania chrupiącej skórki. Po tym czasie wyjąć z piekarnika, posmarować wierzch chlebków wodą i pozostawić do ostudzenia na kratce. NIE JEŚĆ GORĄCEGO CHLEBA!!!

Prowadzenie zaczynu:

Mąkę i wodę podzielić na trzy równe części. Pierwszą część mąki i wody wymieszać z zakwasem, odstawić. Drugą część mąki i wody dodać po upływie 5-6 godzin. Trzecią część dodać po upływie 8-12 godzin. Po upływie kolejnych 3-4 godzin można zacząć przygotowywanie ciasta chlebowego (zaczyn jest gotowy gdy zaczyna lekko opadać). Jedną łyżkę gotowego zaczynu odłożyć do osobnego naczynia, jako zaczątek do nowego chleba.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • email

O SiegnijPoZdrowie

Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia - filia w Poznaniu
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przepisy na pieczywo i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *