Epidemia otyłości

Sposób, w jaki traktujesz swoje ciało dzisiaj, wpływa na to, jak będziesz myślał jutro.

Nadwaga i otyłość stanowią w dzisiejszym świecie poważny problem. Dotyczy on nie tylko osób dorosłych (w naszym kraju około 65% osób dorosłych boryka się z nadmiarem kilogramów), ale także dzieci i młodzież, wśród których w zastraszającym tempie rozwija się epidemia otyłości.

Mimo rzekomo cudownych diet na odchudzanie, otyłość pozostaje problemem milionów ludzi. Wiele z nich okazało się niebezpiecznych dla zdrowia i życia. Do odchudzania trzeba podejść więc racjonalnie. Otyłość jest chorobą, którą trzeba leczyć, ponieważ nie leczona staje się przyczyną rozwoju wielu innych schorzeń, które obniżają jakość i komfort życia, jednocześnie skracając ludzkie życie.

Wśród czynników prowadzących do nadwagi i otyłości podkreśla się złe nawyki żywieniowe oraz zbyt małą aktywność fizyczną. Królujące dziś na talerzu przeciętnego mieszkańca krajów cywilizowanych pożywienie, to pokarm wysoko przetworzony, rafinowany, skoncentrowany, słodzony, solony i chemicznie wzbogacany, jednak ograbiony w ogromnej liczbie przypadków z większości składników odżywczych. Nie sprzyja więc zdrowiu, lecz chorobom.  Zawiera w sobie duże ilości tłuszczu, co wpływa na jego kaloryczność. A kalorie budują kilogramy. Aby uzyskać posiłek niskokaloryczny trzeba ograniczyć bądź całkowicie wyeliminować z jadłospisu te pokarmy, które są przeładowane kaloriami zastępując je tymi, które są mniej kaloryczne, a odżywiają, satysfakcjonują i sycą. Trzeba wiedzieć więc czego unikać, a co stosować.

Mówi się, że ziemniaki tuczą. Ale czy rzeczywiście? Ziemniak z natury jest niskokaloryczny. Średni może mieć około 140 kcal.  Ale jeżeli spożyjemy go z masłem czy śmietaną, to potrawa dostarczy już 420 kcal. Jeżeli zrobimy z niego frytki to będzie miał około 530 kcal, a jeżeli spożyjemy go w postaci chipsów ziemniaczanych to wzbogacimy organizm o 1200 kcal!

Zauważ, że tłuszcz jest najbardziej kaloryczną substancją odżywczą. Dlatego w diecie odchudzającej tłuszcze widzialne (łój, smalec, boczek, słonina, masło, śmietana, margaryna, olej) powinny być maksymalnie ograniczone, a najlepiej wyeliminowane. W diecie powinna dominować żywność naturalna – produkty pochodzenia roślinnego.

Najlepsze rezultaty w odchudzaniu osiąga się wówczas, gdy zmiana diety na niskokaloryczną połączona jest z regularnymi ćwiczeniami fizycznymi. Ruch to źródło życia i zdrowia. Ćwicząc spalamy kalorie, a w odchudzaniu właśnie o to chodzi! Przy okazji uelastyczniamy skórę i wzmacniamy mięśnie, a to pozwala uzyskać ładną sylwetkę.  Ruch wpływa korzystnie na cały metabolizm organizmu. Ułatwia przemianę węglowodanów, obniża poziom cholesterolu LDL, a podnosi poziom HDL. Ćwiczenia wpływają też korzystnie na samopoczucie, a to przez wzrost produkcji endorfin. Ruch więc pomaga w neutralizowaniu napięć nerwowych.

Nie bez znaczenia w odchudzaniu jest nasz nastrój. Emocje takie jak niepewność, niepokój, złość, zdenerwowanie, smutek, świadomość bycia niekochanym czy niedocenianym, samotność, ale też nuda lub przemęczenie mogą sprawić, że jedzenie stanie się rekompensatą dla kłopotów i problemów codziennego dnia. Niektórzy jedzą więcej niż potrzeba z powodu niskiego poczucia własnej wartości. Jeśli tak jest, należy wprowadzić konkretne zmiany w procesie myślenia i reagowania. Zapychanie żołądka nie rozwiąże problemów, ale jeszcze bardziej może je nasilić.

Należy więc znaleźć czas, aby dokładnie przeanalizować problem otyłości własnej czy innego członka rodziny. Rozpoznać jej przyczyny i zastanowić się nad leczeniem. Wśród postanowień, na pierwszym miejscu powinno znaleźć się wprowadzenie na stałe zasad zdrowego stylu życia, a wśród nich codziennej aktywności fizycznej i właściwej diety. Warto podjąć wszelki potrzebny wysiłek, aby unormować masę ciała, a potem ją utrzymać.

Biorąc pod uwagę fakt, że tylko 10% przypadków nadwagi czy otyłości jest następstwem innych schorzeń, wyzwaniem dla społeczeństw XXI wieku jest zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia. Jedynie ona może pociągnąć za sobą poprawę i tym samym przynieść nadzieję na zdrowsze społeczeństwo.

Artykuł opracowany z pomocą materiału Korespondencyjnej Szkoły Lepszego Życia. Kurs Sięgnij po zdrowie, zeszyt 5.

O SiegnijPoZdrowie

Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia - filia w Poznaniu
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe artykuły i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *