Znaczenie cierpienia

Cierpiący łatwo tracą nadzieję. Dr Victor E. Franki, uczestnik koszmaru obozów koncentracyjnych, podczas II wojny światowej poproszony został o przemówienie do więźniów, współtowarzyszy w cierpieniu w tych ostatnich okrutnych dniach przed wyzwoleniem. Zaczął swoją mowę od postawienia hipotezy, która brzmiała: „Nasza obecna sytuacja nie jest wcale najgorszą z możliwych”. Oto stwierdzenia, których użył, aby wlać nadzieję w serca tych, których ogarnęła rozpacz (z jego książki Mań s Search for Meaning):

1. Było tylko kilka sfer życia, w których ponieśli nieodwracalne straty. Perspektywy przywrócenia czy też ponownego osiągnięcia takich wartości jak zdrowie, rodzina, szczęście, stanowisko zawodowe, dobrobyt i pozycja społeczna były bardzo realne.

2. Chociaż ich szansa przeżycia wydawała się nikła (1/20), zawsze istniała możliwość nagłej odmiany losu.

3. Nabytego doświadczenia nie odbierze im żadna ziemska siła.

4. Ludzkie życie zawsze ma sens, nawet gdy wiąże się z cierpieniem, niezaspokojonymi potrzebami i śmiercią. Bez względu na okoliczności, należy wieść godne życie i zdążać do celu. Nawet ofiary, do których złożenia zostali zmuszeni, mogły być sensowne, gdyby dostrzegli, że przyniosły innym ulgę w cierpieniu. Ich odwaga byłaby wówczas błogosławieństwem dla drugiego człowieka.

5. Życie nadal stawia przed nimi nowe zadania. Poddanie się oznaczałoby nieobecność i przez to skazanie kogoś w przyszłości na cierpienie. Wówczas życzliwe słowa pocieszenia nie zabrzmiałyby. Przyjaciel zostałby bez wsparcia. Książka nie zostałaby napisana. Nie istnieje miara choroby, kalectwa czy starości, czyniąca ich w oczach Boga bezużytecznymi, pozbawionymi cennych przymiotów.

Wielu ludzi patrzy z gniewem na Boga. Myślą, że pozwolił wydarzyć się tym wszystkim okropieństwom, przeprowadzając swój misterny plan dla wszech świata, szlifując nasze charaktery, dając nam ważne lekcje czy też karząc nas za błędy. Jednak Pan nie sprawia, że samoloty roztrzaskują się, a łodzie toną. On nie przyczynia się do tego, że dzieci rodzą się zakażone wirusem HIV Nie skazuje ludzi na śmierć głodową. Podstawowa prawda jest taka, że żyjemy na terytorium szatana, a konsekwencją grzechu jest śmierć.

Jeśli cierpisz, poproś Boga o pomoc w odnalezieniu sensu życia.

Kay Kuzma

źródło: Kay Kuzma, Zdrowi na co dzień, CHIW „Znaki Czasu”.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • email

O SiegnijPoZdrowie

Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia - filia w Poznaniu
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe artykuły i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *