Jeśli starzejesz się…

Większość z nas nauczyła się, że trzeba skupić się na sobie, ponieważ nasze dni są policzone. Nauczyliśmy się też jednak, że jeśli zaniedbaliśmy własne ciało, to zwrot w jego traktowaniu może prowadzić do zadziwiającej poprawy.

Hulda Crooks straciła męża, gdy miała 60 lat. Jej zdrowie zaczęło się pogarszać, więc jej lekarz ostrzegł ją, że jeśli nie zacznie ćwiczyć, wkrótce podąży śladami małżonka. Wzięła te słowa na poważnie i zaczęła spacerować, codziennie zwiększając pokonywany dystans. Potem rozpoczęła etap pieszych wypraw. Wyruszyła na szlaki góry San Gorgornio, położonej w pobliżu jej domu w południowej Kalifornii. Ostatecznie zdobyła szczyt Mount Whitney (4421 m n.p.m.), najwyższej góry w najbliższych czterdziestu ośmiu amerykańskich stanach. Do czasu 91. urodzin weszła na Mount Whitney dwadzieścia trzy razy.

Oto historia Jacka Lalannea. Usłyszał gdzieś, że po trzydziestce tracimy 2 masy mięśniowej każdego roku. Gdy dobiegamy siedemdziesiątki, brak nam siły, żeby wstać z krzesła. Ponad 50 lat temu Lalanne był pierwszym telewizyjnym propagatorem ćwiczeń gimnastycznych. W wieku czterdziestu pięciu lat potrafił zrobić tysiąc pompek i tysiąc podciągnięć na drążku w czasie krótszym niż półtorej godziny (ja nie jestem pewien, czy byłbym w stanie zrobić 1000 pompek w tydzień; być może ktoś, kto to czyta, nie może nawet zrobić jednej! ). W wie ku sześćdziesięciu lat kazał skuć sobie ręce z tyłu kajdankami, związać sobie kostki i przymocować się do 453-kilogramowej łodzi, którą ciągnął ponad jedenaście kilometrów w wodzie, naśladując ruchy delfina, z Alcatraz do Fishermans Wharf. Gdy miał lat 70, pociągnął w podobnej pozycji 70 łodzi, każda z osobą w środku, wzdłuż Long Beach Harbor na dystansie 3,2 km. Gdy do biegł osiemdziesiątki, chciał dokonać podobnego wyczynu, tym razem z osiemdziesięcioma łodziami, ale podobno powstrzymała go od tego żona.

Nasze ciała mają naprawdę cudowną konstrukcję! Jeśli starzejesz się i martwisz, że podupadniesz na zdrowiu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć właściwie traktować własny organizm.

Jim Brackett

Źródło: Kay Kuzma, Zdrowi na co dzień, CHIW „Znaki Czasu”.

O SiegnijPoZdrowie

Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia - filia w Poznaniu
Ten wpis został opublikowany w kategorii Słowa, które leczą i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *