Przyjdźcie w odwiedziny

To było gigantyczne przedsięwzięcie. Poświęciłam całe godziny na sprzątanie, przygotowywanie posiłku, pieczenie ciast i nakrywanie do stołu. Stół nakryłam wykrochmalonym obrusem. Na nim z kolei rozstawiłam porcelanową zastawę obiadową i całość upiększyłam wykwintnie ozdobnymi sztućcami. Przeszłam samą siebie, aby się upewnić, że wszystko dopięte jest na ostatni guzik, a to tylko po to, by podjąć gości obiadem w ciągu kilku krótkich godzin. Teraz, gdy jest już po wszystkim, czuję się wspaniale!

Niewiele rzeczy sprawia mi taką przyjemność jak gotowanie pysznego posiłku dla drogich mi osób. Wymyślenie jadłospisu, który uwzględniałby smakowe preferencje moich gości, jest dla mnie szczególnym wyzwaniem, z którego czerpię niewysłowioną radość. Znany jest fakt, że przygotowałam prawdziwie angielskie śniadanie dla dwóch chichoczących nastolatek, podając je do łóżka na tacy zastawionej kwieciście wzorzystymi talerzami, lnianymi serwetkami i drobnymi podarkami zawiązanymi jedwabną wstążką.

Szef mojego męża lubi cierpkie smaki, więc z myślą o nim dodałam do jego sałatki kilka borówek. Na popołudniowy lancz z moim kuzynem przygotowałam lekką sałatkę z makaronu podanego na kruchej sałacie. Całość serwowana na obrusie z kraciastej bawełny, a do tego filiżanka gorącej herbaty. Był to bardzo przyjemnie spędzony czas.

Gdy myślę o zaskoczeniu, a potem o wyrazie przyjemnego wyczekiwania na twarzach moich gości po tym, jak podam im już pierwsze danie, na mojej twarzy pojawia się uśmiech. W rzeczy samej, każdy gość przy stole zasługuje na specjalne traktowanie. Zapomnij o pizzach z dostawą do domu. Przyjaciele i rodzina warci są wysiłku przyrządzania dobrego posiłku. Cenię ich tak bardzo, że wytężam swoje siły, zaś po tym trudzie dawania z siebie czuję się w jakiś sposób odnowiona. Życie, jakie otrzymujemy w darze, jest jedynym i wyjątkowym!

Posiadanie pięknych naczyń i gotowanie wzorem najlepszych kucharzy nie jest konieczne dopóty, dopóki twoje przepisy zawierają odpowiednią dawkę miłości. Mając to na uwadze, w jaki sposób można lepiej spożytkować czas, niż łamiąc się chlebem, zachęcając się nawzajem do dobrego i spożywając pokarm, który jest odżywczy nie tylko dla ciała, ale i dla ducha?

Michele Deppe

Źródło: Kay Kuzma, Zdrowi na co dzień, CHIW „Znaki Czasu”.

O SiegnijPoZdrowie

Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia - filia w Poznaniu
Ten wpis został opublikowany w kategorii Słowa, które leczą i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *