Chleb na zakwasie mieszany


Składniki zaczynu:
2-3 łyżki zakwasu żytniego
200 g wody
180 g mąki żytniej T 720

Składniki ciasta chlebowego:
300 g mąki pszennej T 500 lub 650
500 g mąki żytniej razowej T 2000
500 g wody
20 g soli

Wykonanie:
Zaczyn przygotować dnia poprzedzającego robienie chleba, czyli wodę i mąkę wymieszać w misce z zakwasem, nakryć i odstawić w ciepłe miejsce. Gdy zaczyn powiększy swoją objętość, odjąć 1 łyżkę do słoika, do nowego chleba.

Do pozostałego zaczynu dodać wodę, sól i mąkę (można dodać także np. 1/2 szkl. nasion słonecznika). Ciasto wyrobić początkowo łyżką przez kilka minut, potem ręką, aż będzie lekko klejące. Nie powinno być zbyt ścisłe. Odstawić w misce na ok godzinę. Po tym czasie należy ciasto odgazować (kilka razy przemieszać). Następnie po raz kolejny odstawić na godzinę i znów powtórzyć odgazowanie. Na koniec przełożyć masę do 3 krótkich (24 cm), naoliwionych keksówek i odstawić na kilka godzin do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto spryskać wodą z rozpylacza i wstawić do piekarnika. Piekarnik nastawić na 180 C i rozpocząć pieczenie. Od momentu osiągnięcia pełnej temperatury piec około 45 min, międzyczasie ok. 2 razy nawilżając piekarnik spryskiwaczem. Po upieczeniu wyjąć na kratkę do ostudzenia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • email
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przepisy na pieczywo i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *